O‘quv yili boshlanishi bilan rektorning tabrigi
Hurmatli o’qituvchilar, talabalar, ordinatorlar va magistrlar, klinika shifokorlari va Qoraqalpog’iston tibbiyot instituti xodimlari! Hurmatli birinchi kurs talabalarimiz!
Barchangizni Yangi o’quv yilining boshlanishi bilan chin qalbimdan tabriklayman!
Yangi o‘quv yilida bizni yangi marralar va yorqin g‘alabalar sari katta, shiddatli jarayon kutib turibdi! Ta’lim sifatini oshirish, tibbiyot asoslarini chuqur anglash, davolashning yangi usullarini izlash, tibbiyot kadrlarini tayyorlash, fuqarolarimiz salomatligini mustahkamlash borasida hamjihatlikda, eng dadil va ijodiy maqsadlarni qo‘yamiz.
Eng insonparvar kasbni tanlab, mamlakatimizdagi eng ilg‘or tibbiyot oliy o‘quv yurtlaridan biri Qoraqalpog‘iston tibbiyot institutiga o‘qishga kirgan birinchi kurs talabalarimizni katta quvonch bilan kutib oldim. Bu yil bizning dasturimizga 400 dan ortiq talabalar kirdi, shuningdek, birinchi marta Sankt-Peterburg Davlat Pediatriya Universiteti bilan qo’shma dastur bo’yicha o’qishni boshlamoqda! Shuningdek, safimiz Rossiya, Pokiston, Hindiston, Turkmanistondan kelgan xorijlik talabalar bilan to‘ldirildi.
Qoraqalpog‘iston tibbiyot institutida sifatli ta’lim olish, amaliy ko‘nikmalarni egallash, ilmiy izlanishlar olib borish, bo‘sh vaqtlarini sifatli o‘tkazish, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish uchun barcha sharoit yaratilgan. 17 davlatning yetakchi universitetlari bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan. Oxirgi 2 yil davomida institut rahbariyati tomonidan institut Klinikasida moddiy-texnika bazasini mustahkamlash, yangi ilmiy yo‘nalishlarni rivojlantirish va tibbiy xizmat sifatini oshirish uchun 10 million dollardan ortiq xorijiy sarmoya jalb etishga erishildi. Grant tadqiqot loyihalari amalga oshirilmoqda.
Professor-o‘qituvchilarning, hurmatli ustozlarimizning beqiyos mehnatini alohida ta’kidlamoqchiman; yoshlar tarbiyasidagi mashaqqatli mehnatlari, o‘z ishiga fidoyiliklari uchun rahmat. Sizning bebaho tajribangiz bizga tibbiyot xodimlarining navqiron avlodini tarbiyalash imkonini beradi – bitiruvchilarimiz ham birlamchi tibbiyot muassasalarida, ham mamlakatimiz va undan tashqarida ham yetakchi ilmiy markazlarda mehnat qilmoqda.
Ishonchim komilki, yangi o’quv yili samarali, muvaffaqiyatli, quvonchli voqealar va yangi yutuqlarga boy bo’ladi. Yangi o‘quv yilida barchangizga sihat-salomatlik, oilaviy farovonlik, baxt-saodat va ulkan muvaffaqiyatlar tilayman!

Поздравление ректора с началом учебного года
Уважаемые преподаватели, студенты, ординаторы и магистры, врачи Клиники и сотрудники Медицинского института Каракалпакстана! Дорогие наши первокурсники!
От всего сердца поздравляю вас всех с началом Нового учебного года!
В новом учебном году нам вместе предстоит большой, интенсивный процесс на пути к новым достижениям и ярким победам! Мы вместе и сплоченно будем ставить самые смелые и креативные цели в улучшении качества образования, постижении азов медицины, поиске новых методов лечения, подготовке медицинских кадров и улучшении здоровья наших граждан.
С большой радостью приветствую наших первокурсников, которые выбрали самую гуманную профессию и поступили в Медицинский институт Каракалпакстана — один из лучших медицинских ВУЗов нашей страны. В этом году к нам поступили более 400 студентов, также впервые начинают обучение студенты по Совместной Программе с Санкт-Петербургским государственным педиатрическим университетом! Наши ряды пополнились также иностранными студентами из России, Пакистана, Индии, Туркменистана.
В Медицинском институте Каракалпакстана созданы все условия для получения качественного образования, овладения практическими навыками, выполнения научных исследований, качественного досуга, развитию международного сотрудничества.  Установлено сотрудничество с ведущими ВУЗами 17 стран мира.  За последние 2 года руководству института удалось привлечь более 10 млн долларов иностранных инвестиций для укрепления материально-технической базы, развитию новых научных направлений и улучшению качества медицинского сервиса в Клинике института. Выполняются грантовые научные проекты.
Особо хочу отметить неоценимый труд профессорско-преподавательского состава, наших уважаемых наставников; поблагодарить их за кропотливый труд в воспитании молодежи, за преданность своему делу. Ваш бесценный опыт позволяет воспитать молодое поколение медицинских работников – наши выпускники работают как на первичном звене, так и в ведущих научных центрах нашей страны и далеко за ее пределами.
Уверена, новый учебный год будет плодотворным, успешным, полным радостных событий и новых достижений. Желаю всем вам доброго здоровья, благополучия в семье, счастья и больших успехов в Новом учебном году!