2024-2025-o’quv yilidan boshlab, barcha talabalar uchun bir xil miqdordagi stipendiyalar to’lanadi
Bakalavriat, magistratura va ikkinchi mutaxaxassislik bo‘yicha kunduzgi ta’lim shaklida to‘lov-kontrakt asosida tahsil olayotgan talabalar uchun kontrakt miqdorini stipendiyali yoki stipendiyasiz holda to‘lovlarni amalga oshirishi mumkin.
Jadvalda (https://lex.uz/docs/-4725554) kunduzgi ta’lim shakli bo‘yicha to‘lov-kontrakt qiymati miqdorlari stipendiya to‘lovlarini inobatga olgan holda tasdiqlangan shaklda keltirilgan.
Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 31-yanvardagi 59-son qarori 2-ilovasiga binoan stipendiyasiz qiymat miqdorlari, har oylik talabaga to‘lanishi belgilanayotgan 517880 so‘m, bir yilda jami 6 214 560 so‘mni chegirib tashlash hisobiga shakllantiriladi.
Misol uchun, Bakalavriatning «Davolash ishi» ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha to‘lov-kontrakt asosida tahsil oladigan talaba 2024/2025 o‘quv yilidan boshlab, quyidagi tartibda to‘lovlarni amalga oshirishi mumkin:
Stipendiya bilan – 16 714 560so‘m
Stipendiyasiz – 10 500 000 so‘m (16 714 560 so‘m – 6 214 560 so‘m)
Izoh: 2024/2025 o‘quv yilidan boshlab to‘lov-kontrakt asosida tahsil olayotgan talabalarga oylik to‘lanadigan stipendiya miqdori 517 880 so‘m etib belgilanadi.
Mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori 2024 yil oktyabrdan boshlab – 1 155 000 so‘m etib belgilangan.