ҚОРАҚАЛПОҒИСТОН ТИББИЁТ ИНСТИТУТИДА КАДРЛАР ТАЙЁРЛАШ
Ижтимоий тармоқда Қорақалпоғистон тиббиёт институтига туҳмат пайдо бўлди – “120 нафар талаба ҳайдалди…”. Ушбу маълумотлар ёлғондир ва институтнинг обрўсига путур етказади.
Суҳбат берган йигит (Мамажонов Баходир) Қорақалпоғистон тиббиёт институтида ўқимайди ва маълумотлар ҳақиқатга тўғри келмайди.
Институтда ўқув жараёни яхши савияда, бутун таълим тизими ҳозирда HEMIS тизими орқали рақамли форматда. 2023-2024 ўқув йилида ўқиш кўрсаткичи 97,4 фоизни ташкил етиб, юқори кўрсаткичдир. Aкадемик қарздорлик туфайли 70 нафар талаба такрорий ўқиш йилига қолдирилди, бу 2,6 фоизни ташкил етади. Таққослаш учун, тадқиқотларга кўра, нуфузли олий ўқув юртларида талабаларнинг 15-20 фоизи, иккинчи даражали олий ўқув юртларида еса 8 фоизи ҳайдалган (Москва Давлат университети ректори, В. Садовничий 2023).
КМИда академик қарзнинг сабаблари:
• Якуний билим синовида 4 та фандан қониқарсиз баҳо;
• Қайта имтиҳон пайтида қониқарсиз баҳолар;
Мазкур талабалар ва уларнинг ота-оналари билан ректор Орал Aминовна Aтаниязова шахсан учрашиб, суҳбат уюштирилди. Мазкур ҳолатни ўрганиш мақсадида институт комиссияси ҳам тузилиб, ҳар бир талаба ва уларнинг ота-оналари билан суҳбат ўтказилди.
Бироқ, шунча учрашув ва суҳбатларга қарамай, бир қатор талабалар турли идораларга шикоят ёзадилар. Институтда бу масалани 10 дан ортиқ комиссия ўрганди. Шикоятларни ўрганишда бу маълумотлар тасдиқланмади.
Ижтимоий тармоқларда давлат органларининг обрўсига путур етказадиган ёлғон маълумотлардан фойдаланишга чек қўйиш ва жазолаш керак.
Институт ходимлари ўқув жараёнини сифатли ўтказиш ва малакали тиббиёт кадрларини тайёрлаш учун барча саъй-ҳаракатларини амалга оширмоқда. Aхир шифокорларнинг меҳнати инсон ҳаёти билан боғлиқ-ку!

ПОДГОТОВКА КАДРОВ В МЕДИЦИНСКОМ ИНСТИТУТЕ КАРАКАЛПАКСТАНА
В социальной сети появилась клевета на Медицинский институт Каракалпакстана – «120 студентов отчислены….» . Эта информация является ложной и наносит урон авторитету института.
Молодой человек (Мамажонов Баходир), который дал интервью, не обучается в Медицинском институте Каракалпакстана и сведения не соответствуют действительности.
Учебный процесс в институте поставлен на хорошем уровне, вся система образования сейчас в цифровом формате через систему HEMIS. За 2023-2024 учебный год успеваемость составила 97,4% — что является высоким. По академической задолженности на повторный год обучения оставлены 70 студентов, что составляет 2,6%. Для сравнения — по данным исследований, в престижных ВУЗах отчисляется 15-20% студентов, в ВУЗах второго эшелона – 8% (Ректор МГУ, Садовничий В., 2023г.).
Причины академической задолженности в КМИ:
•  Неудовлетворительные отметки по 4 предметам на итоговом контроле знаний;
•  Неудовлетворительные отметки при пересдачах;
С этими студентами и их родителями проведена беседа, ректор Атаниязова Орал Аминовна лично встречалась и провела беседу. Также была составлена Комиссия института по изучению данной ситуации и проведена беседа с каждым студентом и их родителями.
Однако, несмотря на все эти встречи и беседы, ряд студентов пишут жалобы в различные инстанции. Более 10 комиссий изучали данный вопрос в институте. При изучении жалоб, указанные данные не подтвердились.
Использование в социальных сетях недостоверных данных, наносящий урон авторитету государственных учреждений, должно пресекаться и наказываться.
Коллектив института прилагает все усилия для обеспечения качественного учебного процесса и подготовки квалифицированных медицинских кадров. Ведь работа врачей связана с жизнью человека!