Qoraqalpog’iston Respublikasining Davlat Gerbi
«Qoraqalpog’ iston Respublikasining davlat gerbi to’g’risida» gi qonun 1993-yil 9-aprelda Qoraqalpog’iston Respublikasi Oliy Kengashining 12-majlisida qabul qilingan.
Qoraqalpog ‘iston Respublikasining davlat gerbi Qoraqalpog’ iston Respublikasining davlat suverenitetini anglatadi.
Gerbda qorong’i ko’k tog’lar, Amu-Darya daryosi va Orol dengizi ustida ko’tarilayotgan oltin quyosh tasvirlangan.
Paxta va bug’doy novdalaridan yasalgan gulchambar O’zbekiston va Qoraqalpog’iston milliy gullari lentalari bilan bog’langan, lentaning pastki qismida qizil harflar bilan «Qaraqalpaqstan» yozuvi bor; Gerbning yuqori qismida xalqlarning birligini ifodalovchi oltin qirrali ko’k sakkiz qirrali yulduz va musulmonlarning muqaddas ramzlari bo’lgan yadroda kumush yarim oy va yulduz joylashgan.
Oldinda boylik, olijanoblik va fidoyilik ramzi bo’lgan kumush rangli Humo baxt qushi bor.
Humo qushining orqasida Qoraqalpog’iston xalqlarining qadimgi madaniyatining o’ziga xos tag-tomirlari birligining nishoni bo’lgan Qo’rg’ontog’ tasvirlangan.
Orqa fonda Qoraqalpoq xalqining eng qadimgi madaniyatlaridan biri bo’lgan, Qoraqalpog’iston xalqlarining qadimiy madaniyati va o’ziga xosligi ramzi bo’lgan Shilpik oxra rangidagi qal’a tog’i joylashgan.
Qoraqalpog’iston Respublikasining fuqarolari, shuningdek, Qoraqalpog’istonda turgan boshqa shaxslar Qoraqalpog’iston Respublikasining Davlat gerbini hurmat qilishlari shart.

Государственный Герб Республики Каракалпакстан
Закон «О государственном гербе Республики Каракалпакстан» был принят 9 апреля 1993 года на 12-м заседании Верховного Совета Республики Каракалпакстан.
Государственный герб Республики Каракалпакстан означает государственный суверенитет Республики Каракалпакстан.
На гербе изображено восходящее над тёмно-синими горами, рекой Аму-Дарья и морем Арал золотое солнце. Венок из веток хлопчатника и пшеницы перевязан лентами национальных цветов Узбекистана и Каракалпакстана, на нижнем перехвате ленты надпись: «КАРАКАЛПАКСТАН» красными буквами; в верхней части герба расположена голубая восьмиконечная звезда с золотой окантовкой, выражающая единство народов, и серебряными полумесяцем и звездой в сердцевине, являющими священными символами мусульман.
На переднем плане — птица счастья Хумо серебристого цвета, являющаяся символом богатства, благородства и самоотверженности.
На спине птицы Хумо изображен Кургантог, являющийся символом единства своеобразных тегов-жил древней культуры народов Каракалпакстана.
На заднем плане расположена гора-крепость цвета охры Шылпык, которая является одной из древнейших культур каракалпакского народа, символом древности культуры и самобытности народов Каракалпакстана.
Граждане Республики Каракалпакстан, а также иные лица, находящиеся в Каракалпакстане, обязаны уважать государственный герб Республики Каракалпакстан.