Qoraqalpog’iston Respublikasining Davlat Gerbi
«Qoraqalpog’ iston Respublikasining davlat gerbi to’g’risida» gi qonun 1993-yil 9-aprelda Qoraqalpog’iston Respublikasi Oliy Kengashining 12-majlisida qabul qilingan.
Qoraqalpog ‘iston Respublikasining davlat gerbi Qoraqalpog’ iston Respublikasining davlat suverenitetini anglatadi.
Gerbda qorong’i ko’k tog’lar, Amu-Darya daryosi va Orol dengizi ustida ko’tarilayotgan oltin quyosh tasvirlangan.
Paxta va bug’doy novdalaridan yasalgan gulchambar O’zbekiston va Qoraqalpog’iston milliy gullari lentalari bilan bog’langan, lentaning pastki qismida qizil harflar bilan «Qaraqalpaqstan» yozuvi bor; Gerbning yuqori qismida xalqlarning birligini ifodalovchi oltin qirrali ko’k sakkiz qirrali yulduz va musulmonlarning muqaddas ramzlari bo’lgan yadroda kumush yarim oy va yulduz joylashgan.
Oldinda boylik, olijanoblik va fidoyilik ramzi bo’lgan kumush rangli Humo baxt qushi bor.
Humo qushining orqasida Qoraqalpog’iston xalqlarining qadimgi madaniyatining o’ziga xos tag-tomirlari birligining nishoni bo’lgan Qo’rg’ontog’ tasvirlangan.
Orqa fonda Qoraqalpoq xalqining eng qadimgi madaniyatlaridan biri bo’lgan, Qoraqalpog’iston xalqlarining qadimiy madaniyati va o’ziga xosligi ramzi bo’lgan Shilpik oxra rangidagi qal’a tog’i joylashgan.
Qoraqalpog’iston Respublikasining fuqarolari, shuningdek, Qoraqalpog’istonda turgan boshqa shaxslar Qoraqalpog’iston Respublikasining Davlat gerbini hurmat qilishlari shart.

The State Coat of Arms of the Republic of Karakalpakstan
The law “On the State Emblem of the Republic of Karakalpakstan” was adopted on April 9, 1993 at the 12th meeting of the Supreme Council of the Republic of Karakalpakstan.
The State emblem of the Republic of Karakalpakstan means the state sovereignty of the Republic of Karakalpakstan.
The coat of arms depicts the golden sun rising over the dark blue mountains, the Amu Darya River and the Aral Sea. A wreath of cotton and wheat branches is tied with ribbons of the national colors of Uzbekistan and Karakalpakstan, on the lower intercept of the ribbon there is an inscription: “QARAQALPAQSTAN” in red letters; in the upper part of the coat of arms there is a blue eight-pointed star with gold edging, expressing the unity of peoples, and a silver crescent and a star in the core, which are sacred symbols of Muslims.
In the foreground is a silver—colored Humo bird of happiness, which is a symbol of wealth, nobility and dedication.
A Kurgantag is depicted on the back of the Humo bird, which is a symbol of the unity of peculiar tags-veins of the ancient culture of the peoples of Karakalpakstan.
In the background is the ochre-colored fortress mountain Shylpyk, which is one of the oldest cultures of the Karakalpak people, a symbol of the antiquity of culture and identity of the peoples of Karakalpakstan.
Citizens of the Republic of Karakalpakstan, as well as other persons residing in Karakalpakstan, are obliged to respect the state emblem of the Republic of Karakalpakstan.