O`zbekiston Respublikаsining Dаvlаt Bаyrog`i
«O’zbekiston Respublikasi Davlat bayrog’i to’g’risida»gi qonun 1991 yil 18-noyabrda O’zbekiston Respublikasi Oliy Kengashining navbatdan tashqari o’tkazilgan VII sessiyasida qabul qilingan.
Davlat bayrog’i va uning ramzi bugungi O’zbekiston sarhadida qadimda mavjud bo’lgan davlatlar bilan tarixan bog’liqligini anglatadi hamda respublikaning milliy-madaniy an’analarini o’zida mujassamlashtiradi.
Bayroqdagi moviy rang tiriklik mazmuni aks etgan mangu osmon va obihayot ramzi. Timsollar tilida bu – yaxshilikni, donishmandlikni, halollikni, shon-shuhrat va sadoqatni bildiradi. Binobarin, Amir Temur davlati bayrog’ining rangi ham moviy rangda edi.
Bayroqdagi oq rang – muqaddas tinchlik ramzi bo’lib, u kun charog’onligi va koinot yoritkichlari bilan uyg’unlashib ketadi. Oq rang – poklik, beg’uborlik, soflikni, orzu va hayollar tozaligi, ichki go’zallikka intilishning timsoli.
Yashil rang – tabiatning yangilanish ramzi. U ko’pgina xalqlarda navqironlik, umid va shodumonlik timsoli hisoblanadi.
Qizil chiziqlar – vujudimizda jo’shib oqayotgan hayotiy qudrat irmoqlarini anglatadi.
Navqiron yarim oy tasviri bizning tarixiy an’analarimiz bilan bog’liq. Ayni paytda u qo’lga kiritilgan mustaqilligimiz ramzi ham.
Yulduzlar barcha uchun ruhoniy, ilohiy timsol sanalgan. O’zbekiston Respublikasi Davlat bayrog’idagi 12 yulduz tasviri ham tarixiy an’analarimiz, qadimgi yilnomamizga bevosita aloqador. Bizning o’n ikki yulduzga bo’lgan e’tiborimiz O’zbekiston sarhadidagi qadimgi davlatlar ilmiy tafakkurida nujum ilmi taraqqiy etganligi bilan ham izohlanadi.
Davlat bayrog’imizdagi 12 yulduz tasvirini o’zbek xalqi madaniyatining qadimiyligi, uning komillikka, o’z tuprog’ida saodatga intilishi ramzi sifatida tushunish lozim.

The state flag of the Republic of Uzbekistan
The Law “On the State Flag of the Republic of Uzbekistan” was adopted at the VII session of the Supreme Council of the Republic of Uzbekistan on 18 November 1991.
The state flag and its emblem symbolize historical ties with the ancient states of modern Uzbekistan and embody the national and cultural traditions of the republic.
The blue color on the flag is a symbol of eternal sky and obliqueness, reflecting the vitality of life. In the language of the symbols, it means goodness, wisdom, honesty, fame and devotion. Therefore, the flag of Amir Temur’s state was blue.
The white color on the flag is a symbol of the holy peace, and it is blended with the light of the day and the light of the universe. White is a reflection of purity, indifference, cleanliness, cleanness of dreams, aspiration to inner beauty.
Green color is a symbol of renewal of nature. It is a symbol of youth, hope and joy in many nations.
The red stripes represent the tide of vital force flowing in our body.
The depiction of the crescent is related to our historical traditions. It is also a symbol of our independence.
Stars are considered to be priests, divine symbols for all. The 12 stars of the State Flag of the Republic of Uzbekistan are directly related to our historical traditions and ancient agendas. Our attention to our twelve stars is also explained by the development of intelligence in the scientific minds of the ancient states of Uzbekistan.
The 12-star image of our state flag should be understood as the embodiment of the ancient culture of the Uzbek people, its perfection, and its commitment to it soil.