O’zbekiston Respublikasining Davlat Gerbi
Davlat gerbi O’zbekiston Respublikasining 1992 yil 2 iyuldagi 616-XII-sonli «O’zbekiston Respublikasining Davlat gerbi to’g’risida» gi qonuni bilan tasdiqlangan.
O’zbekiston Respublikasi davlat gerbi tog’lar, daryolar va gullab — yashnayotgan vodiy ustida chiqayotgan quyoshning tasviri bo’lib, uning atrofida o’ng tomonda bug’doy boshoqlaridan, chap tomonda esa paxta shoxlari ochilgan paxta qutilaridan iborat toj bilan o’ralgan. Gerbning yuqori qismida respublikani tasdiqlash belgisini ifodalovchi sakkizburchak joylashgan bo’lib, uning ichida yulduz bilan yarim oy bor. Gerbning markazida qanotlari ochilgan Humo qushi tasvirlangan — bu baxt va erkinlikni sevish ramzi. Quyida O’zbekiston Respublikasi davlat bayrog’ini ifodalovchi gulchambar tasmasining kamonida «O’zbekiston»yozuvi bor.
O’zbekiston Respublikasi davlat gerbining rangli tasvirida Humo qushi va daryolar kumush rangda; quyosh, boshoqlar, ochilgan paxta qutilari va «O’zbekiston» yozuvi oltin rangda; g’o’za shoxlari, barglari, tog’lar va vodiylar yashil rangda, ochilgan qutilarda paxta oq rangda; uch rangli lenta, O’zbekiston Respublikasi davlat bayrog’ining ranglarini aks ettiradi; sakkiz qirrali ko’k, oltin chegara bilan o’ralgan; yarim oy va yulduz oq rangda.

Государственный Герб Республики Узбекистан
Государственный герб утвержден законом Республики Узбекистан «О Государственном гербе Республики Узбекистан» от 2 июля 1992 г. № 616-XII.
Государственный герб Республики Узбекистан представляет собой изображение восходящего солнца над горами, реками и цветущей долиной, окруженными венком, состоящим справа из колосьев пшеницы и слева — из веток хлопчатника с раскрытыми коробочками хлопка. В верхней части герба находится восьмигранник, символизирующий знак утверждения республики, внутри которого полумесяц со звездой. В центре герба изображена птица Хумо с раскрытыми крыльями — символ счастья и свободолюбия. Внизу на банте ленты венка, символизирующей Государственный флаг Республики Узбекистан, надпись «O’zbekiston».
В цветном изображении Государственного герба Республики Узбекистан птица Хумо и реки — серебристые; солнце, колосья, раскрытые коробочки хлопка и надпись «O’zbekiston» — золотистые; ветки, листья хлопчатника, горы и долины — зеленые, хлопок в раскрытых коробочках — белый; лента трехцветная, воспроизводящая цвета Государственного флага Республики Узбекистан; восьмигранник голубой, обрамленный золотистой каймой; полумесяц и звезда — белые.