O’zbekiston Respublikasining Davlat Gerbi
Davlat gerbi O’zbekiston Respublikasining 1992 yil 2 iyuldagi 616-XII-sonli «O’zbekiston Respublikasining Davlat gerbi to’g’risida» gi qonuni bilan tasdiqlangan.
O’zbekiston Respublikasi davlat gerbi tog’lar, daryolar va gullab — yashnayotgan vodiy ustida chiqayotgan quyoshning tasviri bo’lib, uning atrofida o’ng tomonda bug’doy boshoqlaridan, chap tomonda esa paxta shoxlari ochilgan paxta qutilaridan iborat toj bilan o’ralgan. Gerbning yuqori qismida respublikani tasdiqlash belgisini ifodalovchi sakkizburchak joylashgan bo’lib, uning ichida yulduz bilan yarim oy bor. Gerbning markazida qanotlari ochilgan Humo qushi tasvirlangan — bu baxt va erkinlikni sevish ramzi. Quyida O’zbekiston Respublikasi davlat bayrog’ini ifodalovchi gulchambar tasmasining kamonida «O’zbekiston»yozuvi bor.
O’zbekiston Respublikasi davlat gerbining rangli tasvirida Humo qushi va daryolar kumush rangda; quyosh, boshoqlar, ochilgan paxta qutilari va «O’zbekiston» yozuvi oltin rangda; g’o’za shoxlari, barglari, tog’lar va vodiylar yashil rangda, ochilgan qutilarda paxta oq rangda; uch rangli lenta, O’zbekiston Respublikasi davlat bayrog’ining ranglarini aks ettiradi; sakkiz qirrali ko’k, oltin chegara bilan o’ralgan; yarim oy va yulduz oq rangda.

The State Coat of Arms of the Republic of Uzbekistan
The law about “The State Emblem” was approved by the 10-th session of the Supreme Council of the Republic of Uzbekistan on July 2, 1992.
The new state emblem of the Republic of Uzbekistan was created to reflect the many centuries of experience of the Uzbek people.
The state emblem of the Republic presents the image of the rising sun over a flourishing valley. Two rivers run through the valley, representing the Syrdarya and Amudarya. The emblem is bordered by wheat on the right side and branches of cotton with opened cotton bolls on the left side.
The eight-angle star is at the top of the emblem, symbolizing the unity and confirmation of the republic. The crescent and star inside the eight-pointed star are the sacred symbols of Islam. The mythical bird Semurg with outstretched wings is placed in the center of the emblem as the symbol of the national Renaissance. The entire composition aims to express to desire of the Uzbek people for peace, happiness and prosperity. At the bottom of the emblem inscribed the word “Uzbekistan” written in Uzbek on a ribbon in the national colors of the flag.