2024-2025 – o’quv yili uchun qabul kvotasi loyihasi e’lon qilindi
Oliy va professional ta’lim tashkilotlari talabalari va o‘quvchilariga byudjet mablag‘lari hisobidan ta’lim kreditini ajratish tartibini takomillashtirish to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoni
Oliy va professional ta’lim tashkilotlarida to‘lov-kontrakt asosida o‘qiyotgan talaba va o‘quvchilarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash uchun ajratilayotgan Davlat byudjeti mablag‘laridan samarali foydalanish maqsadida:
1. Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024/2025 o‘quv yilidan boshlab Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Ta’lim kreditini moliyalashtirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan oliy va professional ta’lim tashkilotlarining talaba va o‘quvchilariga ta’lim kreditlari (keyingi o‘rinlarda – ta’lim krediti) ajratishning quyidagilarni nazarda tutuvchi tartibini joriy qilish to‘g‘risidagi takliflariga rozilik berilsin:
a) oliy va professional ta’lim tashkilotlarida tahsil olish uchun ta’lim kreditini faqat kunduzgi ta’lim shaklida o‘qiyotgan talaba va o‘quvchilarga ajratish;
b) ta’lim kreditini:
oliy ta’lim tashkilotlarining birinchi bosqich talabalari hamda professional ta’lim tashkilotlari o‘quvchilari uchun to‘lov-kontrakt summasi miqdorida;
oliy ta’lim tashkilotlarining ikkinchi va undan yuqori kurs talabalari uchun fanlarni o‘zlashtirishning o‘rtacha ko‘rsatkichi “3” dan past  bo‘lgan taqdirda to‘lov-kontrakt summasining ko‘pi bilan 80 foizi miqdorida ajratish (“Ijtimoiy himoya yagona reyestri”ga kiritilgan oilalar farzandlari bundan mustasno).
2. Belgilansinki:
a) ta’lim krediti:
oliy ta’lim tashkilotlari talabalari uchun – talabalar to‘g‘risidagi ma’lumotlar Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining “Talabalarga shartnoma asosida ko‘rsatiladigan xizmatlar hisobini yuritish” (kontrakt.edu.uz) axborot tizimi va “Oliy ta’lim jarayonlarini boshqarish” (HEMIS) axborot tizimida mavjud bo‘lganda;
professional ta’lim tashkilotlari o‘quvchilari uchun – o‘quvchilar to‘g‘risidagi ma’lumotlar Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining “Professional ta’lim jarayonlarini boshqarish” (prof.edu.uz) axborot tizimida mavjud bo‘lganda ajratiladi;
b) o‘z dasturiy ta’minotiga ega bo‘lgan oliy va professional ta’lim tashkilotlari ta’lim kreditini olish uchun Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining tegishli axborot tizimlariga o‘z axborot tizimini integratsiya qilishi yoki ulardan foydalanishi majburiy hisoblanadi.
3. Quyidagilar:
a) Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi 2024 yil 1 iyulga qadar tashkiliy-huquqiy shakli va idoraviy bo‘ysunuvidan qat’i nazar barcha oliy va professional ta’lim tashkilotlarining to‘lov-kontrakt shartnomasi «kontrakt.edu.uz» va «prof.edu.uz» axborot tizimlari orqali shakllantirilishini;
b) Iqtisodiyot va moliya vazirligi:
Raqamli texnologiyalar vazirligi Markaziy bank bilan birgalikda 2024/2025 o‘quv yili boshlangunga qadar ta’lim kreditini olish uchun arizalarni Iqtisodiyot va moliya vazirligining “Ta’lim krediti” axborot tizimi (taʼlim-krediti.mf.uz) va Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali topshirish imkoniyati yaratilishini;
“Ta’lim krediti” axborot tizimi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining tegishli axborot tizimlari bilan integratsiya qilinishini ta’minlasin.
4. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga ilovaga muvofiq o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilsin.
5. Iqtisodiyot va moliya vazirligi ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
6. Mazkur farmonning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari J.A.Qo‘chqorov zimmasiga yuklansin.

Объявлен проект квоты приема на 2024-2025 учебный год
В целях эффективного использования средств Государственного бюджета, выделяемых на финансовую поддержку студентов и учащихся, обучающихся в высших и профессиональных образовательных организациях на платно-контрактной основе:
1. Согласиться с предложениями Министерства экономики и финансов и Министерства высшего образования, науки и инноваций о внедрении начиная с 2024/2025 учебного года порядка выделения образовательных кредитов студентам и учащимся высших и профессиональных образовательных организаций за счет средств Фонда по финансированию образовательных кредитов при Министерстве экономики и финансов (далее – образовательный кредит), предусматривающего:
а) выделение образовательного кредита на обучение в высших и профессиональных образовательных организациях только студентам и учащимся, обучающимся по дневной форме обучения;
б) выделение образовательного кредита:
студентам первого курса высших образовательных организаций и учащимся профессиональных образовательных организаций – в размере суммы платного контракта;
студентам второго и старших курсов высших образовательных организаций – в размере не более 80 процентов суммы платного контракта в случае, если средний показатель успеваемости по дисциплинам ниже «3» (за исключением детей из семей, включенных в «Единый реестр социальной защиты»).
2. Установить, что:
а) образовательный кредит выделяется:
студентам высших образовательных организаций – при наличии сведений о студентах в информационной системе «Учет оказываемых услуг студентам на договорной основе» (kontrakt.edu.uz) и информационной системе «Управление процессами высшего образования» (HEMIS) Министерства высшего образования, науки и инноваций;
учащимся профессиональных образовательных организаций – при наличии сведений об учащихся в информационной системе «Управление процессами профессионального образования» (prof.edu.uz) Министерства высшего образования, науки и инноваций;
б) для получения образовательного кредита обязательными являются интеграция информационных систем высших и профессиональных образовательных организаций, имеющих свое программное обеспечение, с соответствующими информационными системами Министерства высшего образования, науки и инноваций или их использование.
3. Нижеследующим обеспечить:
а) Министерству высшего образования, науки и инноваций в срок до 1 июля 2024 года – формирование платного контракта всех высших и профессиональных образовательных организаций независимо от организационно-правовой формы и ведомственного подчинения посредством информационных систем «kontrakt.edu.uz» и «prof.edu.uz»;
б) Министерству экономики и финансов:
совместно с Министерством цифровых технологий, Центральным банком до начала 2024/2025 учебного года – создание возможности для подачи заявлений на получение образовательного кредита посредством информационной системы «Образовательный кредит» Министерства экономики и финансов (ta’lim-krediti.mf.uz) и Единого портала интерактивных государственных услуг;
интеграцию информационной системы «Образовательный кредит» с соответствующими информационными системами Министерства высшего образования, науки и инноваций.
4. Внести изменения и дополнения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению.
5. Министерству экономики и финансов в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях, вытекающих из настоящего Указа.
6. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А.