2024-2025 – o’quv yili uchun qabul kvotasi loyihasi e’lon qilindi
Oliy va professional ta’lim tashkilotlari talabalari va o‘quvchilariga byudjet mablag‘lari hisobidan ta’lim kreditini ajratish tartibini takomillashtirish to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoni
Oliy va professional ta’lim tashkilotlarida to‘lov-kontrakt asosida o‘qiyotgan talaba va o‘quvchilarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash uchun ajratilayotgan Davlat byudjeti mablag‘laridan samarali foydalanish maqsadida:
1. Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024/2025 o‘quv yilidan boshlab Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Ta’lim kreditini moliyalashtirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan oliy va professional ta’lim tashkilotlarining talaba va o‘quvchilariga ta’lim kreditlari (keyingi o‘rinlarda – ta’lim krediti) ajratishning quyidagilarni nazarda tutuvchi tartibini joriy qilish to‘g‘risidagi takliflariga rozilik berilsin:
a) oliy va professional ta’lim tashkilotlarida tahsil olish uchun ta’lim kreditini faqat kunduzgi ta’lim shaklida o‘qiyotgan talaba va o‘quvchilarga ajratish;
b) ta’lim kreditini:
oliy ta’lim tashkilotlarining birinchi bosqich talabalari hamda professional ta’lim tashkilotlari o‘quvchilari uchun to‘lov-kontrakt summasi miqdorida;
oliy ta’lim tashkilotlarining ikkinchi va undan yuqori kurs talabalari uchun fanlarni o‘zlashtirishning o‘rtacha ko‘rsatkichi “3” dan past  bo‘lgan taqdirda to‘lov-kontrakt summasining ko‘pi bilan 80 foizi miqdorida ajratish (“Ijtimoiy himoya yagona reyestri”ga kiritilgan oilalar farzandlari bundan mustasno).
2. Belgilansinki:
a) ta’lim krediti:
oliy ta’lim tashkilotlari talabalari uchun – talabalar to‘g‘risidagi ma’lumotlar Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining “Talabalarga shartnoma asosida ko‘rsatiladigan xizmatlar hisobini yuritish” (kontrakt.edu.uz) axborot tizimi va “Oliy ta’lim jarayonlarini boshqarish” (HEMIS) axborot tizimida mavjud bo‘lganda;
professional ta’lim tashkilotlari o‘quvchilari uchun – o‘quvchilar to‘g‘risidagi ma’lumotlar Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining “Professional ta’lim jarayonlarini boshqarish” (prof.edu.uz) axborot tizimida mavjud bo‘lganda ajratiladi;
b) o‘z dasturiy ta’minotiga ega bo‘lgan oliy va professional ta’lim tashkilotlari ta’lim kreditini olish uchun Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining tegishli axborot tizimlariga o‘z axborot tizimini integratsiya qilishi yoki ulardan foydalanishi majburiy hisoblanadi.
3. Quyidagilar:
a) Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi 2024 yil 1 iyulga qadar tashkiliy-huquqiy shakli va idoraviy bo‘ysunuvidan qat’i nazar barcha oliy va professional ta’lim tashkilotlarining to‘lov-kontrakt shartnomasi «kontrakt.edu.uz» va «prof.edu.uz» axborot tizimlari orqali shakllantirilishini;
b) Iqtisodiyot va moliya vazirligi:
Raqamli texnologiyalar vazirligi Markaziy bank bilan birgalikda 2024/2025 o‘quv yili boshlangunga qadar ta’lim kreditini olish uchun arizalarni Iqtisodiyot va moliya vazirligining “Ta’lim krediti” axborot tizimi (taʼlim-krediti.mf.uz) va Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali topshirish imkoniyati yaratilishini;
“Ta’lim krediti” axborot tizimi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining tegishli axborot tizimlari bilan integratsiya qilinishini ta’minlasin.
4. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga ilovaga muvofiq o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilsin.
5. Iqtisodiyot va moliya vazirligi ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
6. Mazkur farmonning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari J.A.Qo‘chqorov zimmasiga yuklansin.

Registration for the 2024-2025 academic year has been completed
On improving the procedure for allocating educational credit to students and pupils of higher and professional educational organizations at the expense of budgetary funds
Decree of the President of the Republic of Uzbekistan
For the purpose of effective use of the State Budget funds allocated for financial support of students and pupils studying in higher and professional educational organizations on a paid-contract basis:
1. To agree with the proposals of the Ministry of Economy and Finance and the Ministry of Higher Education, Science and Innovation to implement, starting from the 2024/2025 academic year, the procedure for the allocation of educational loans to students and pupils of higher and professional educational organizations at the expense of the Fund for the financing of educational loans under the Ministry of Economy and Finance (hereinafter – educational loan), providing:
a) allocation of educational credit for studies in higher and professional educational organizations only to students and pupils studying on a full-time basis;
b) allocation of educational credit:
first-year students of higher educational organizations and students of professional educational organizations – in the amount of the paid contract;
second and senior year students of higher educational organizations – in the amount of not more than 80 percent of the amount of the paid contract in case the average academic performance in disciplines is below “3” (except for children from families included in the “Unified Register of Social Protection”).
2. To establish that:
(a) Educational credit is allocated to:
students of higher educational organizations – if there is information about students in the information system “Accounting of rendered services to students on a contractual basis” (kontrakt.edu.uz) and the information system “Management of Higher Education Processes” (HEMIS) of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation;
students of professional educational organizations – if there is information about students in the information system “Management of professional education processes” (prof.edu.uz) of the Ministry of Higher Education, Science and Innovations;
b) integration of information systems of higher and professional educational organizations, which have their own software, with the relevant information systems of the Ministry of Higher Education, Science and Innovations or their use is mandatory for obtaining educational credit.
3 The following shall be ensured:
a) The Ministry of Higher Education, Science and Innovations to form a paid contract of all higher and professional educational organizations regardless of organizational and legal form and departmental subordination through the information systems “kontrakt.edu.uz” and “prof.edu.uz” by July 1, 2024;
b) Ministry of Economy and Finance:
together with the Ministry of Digital Technologies, the Central Bank until the beginning of the 2024/2025 academic year – creation of the possibility to apply for educational credit through the information system “Educational Credit” of the Ministry of Economy and Finance (ta’lim-krediti.mf.uz) and the Unified Portal of Interactive State Services;
integration of the information system “Educational Credit” with the relevant information systems of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation.
4. To make changes and additions to some acts of the President of the Republic of Uzbekistan according to the annex.
5. Ministry of Economy and Finance within two months to submit to the Cabinet of Ministers proposals on changes and additions arising from this Decree.
6. Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Kuchkarov D.A. shall be entrusted with control over execution of this Decree.